W tym artykule skupimy się na materiale budowlanym, który jest niezbędny praktycznie na każdej inwestycji budowlanej. Chodzi oczywiście o beton Poznań. Okazuje się, że mamy do wyboru kilka jego rodzajów, w zależności od tego, co chcemy robić. A co powiedzieć o mieszaniu betonu? Warto „bawić się” samemu?
Beton – Teoria
Beton to niejednorodny i wielofazowy kompozyt, który powstaje głównie z cementu, kruszywa i wody. Składniki te po wymieszaniu stają się ciałem lepkoplastyczno-stałym. Proces hydratacji cementu sprawia, że taka mieszanka po czasie przechodzi w ciało stałe, które w czasie dojrzewania wciąż zmienia swoje właściwości. Jest wiele rodzajów betonu. Dzieli się on ze względu na:
- ciężar objętościowy,
- sposób zagęszczania i wbudowania,
- właściwości,
- kierunki rozwoju.
W zależności od potrzeb beton Poznań musi mieć różne parametr i wartości. W dużej mierze od tego, jak dobrze przygotowany będzie beton zależy trwałość budowli. Zobaczmy jakie są podstawowe rodzaje betonu i czym się charakteryzują.
Co do wyboru?
Jeśli chodzi o podział betonu ze względu na ciężar objętościowy to wyróżniamy lekki, zwykły i ciężki. Każdy z nich ma inną gęstość. Beton ciężki robiony jest z zastosowaniem specjalnych kruszyw na przykład stalowych i wykorzystuje się go jako osłona biologiczna dla osłabienia promieniowania jonizującego. Gdy mówimy o różnych rodzajach beton ze względu na sposób zagęszczania i wbudowania to rozróżniamy:
- beton natryskowy.
- wałowy,
- wirowany,
- próżniowy.
Istnieje także coś takiego jak beton przeźroczysty, beton papierowy, zielony (Eko), z pianki szklanej, siarkowy i wiele innych.
Czy warto beton Poznań kręcić samemu?
Tak naprawdę z wielu rodzajów betonu po prostu nie jesteśmy w stanie zrobić na własną rękę. Te, które jesteśmy w stanie zrobić sami to na pewno beton zwykły. Jednak również z nim należy uważać. Dlaczego? Ponieważ tak, jak powiedzieliśmy wcześniej, to właśnie od betonu zależeć może stabilność konstrukcji. Wytwórnia betonów Poznań to specjaliści, którzy wiedzą najlepiej jak dobrać proporcje. Zresztą w większej mierze robią to po prostu maszyny. Dzięki temu trudno o pomyłki.